listopada 02, 2020

Tradycje pogrzebowe w Korei Południowej


Cześć wszystkim! Koniec października i początek listopada - dla Amerykanów Halloween, dla Meksyku Dia de los Muertos, dla Polski Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Korea Południowa nie wyróżnia odrębnego święta poświęconego zmarłym i duszom, ale w dzisiejszym poście, w ramach klimatu refleksji i upamiętniania, przybliżę Wam trochę temat niezbyt często poruszany, a mianowicie, trochę o tradycjach i zwyczajach pogrzebowych w Korei. Zapraszam do czytania.

Niektórzy z Was, dramomaniaków, zdążyła zaobserwować jak wygląda typowy, nowoczesny pogrzeb w Korei. Między tym, co widujemy na pogrzebach w Polsce, jest wiele różnic w miejscu, w którym odbywa się pogrzeb, ubiorze, czy nawet sposobie ostatniego pożegnania. Poniżej postaram się przytoczyć kilka cech charakterystycznych, być może różniących się od tego, co brane jest u nas za powszechne.


1. Pogrzeb w szpitalu

źródło: https://canaderuraee.wordpress.com/

W odróżnieniu od większości kultur na świecie, koreańskie pogrzeby, czy też ostatnie pożegnanie ze zmarłym odbywa się w specjalnych pomieszczeniach...w szpitalu. 
Koreańskie szpitale mają wyznaczone kapliczki, przy których czuwa rodzina zmarłego, i gdzie znajomi i rodzina może przyjść złożyć kondolencje. 


2. Ubiór na pogrzeb

źródło: https://dailydoseofkorea.tumblr.com/post/180753977154/korean-funerals

Dawniej w Korei, jeszcze w dynastii Joseon, rodzina zmarłego w ramach żałoby nosiła szaty z konopi. W czasach dzisiejszych, podobnie jak w większości kultur, obowiązuje czarny kolor i uroczysty krój dla rodziny, jak i odwiedzających. To, co zostało z czasów epoki Joseon to przepaski z konopi na rękawach bliskiej rodziny. Kobiety w rodzinie zmarłego często też umieszczają we włosach biało-czarne wstążki.  Oczywiście, podobnie jak podczas wchodzenia do pomieszczenia, do sali pogrzebowej należy wejść po uprzednim zdjęciu obuwia.


3. Stypa i posiłek dla zmarłego

źródło: https://canaderuraee.wordpress.com/

Tak, jak w Polsce mało kto już podtrzymuje zwyczaj stypy, czyli imprezy pożegnalnej zmarłego, tak w Korei taka stypa odbywa się dalej. Ma ona miejsce w tym samym miejscu, co ostatnie pożegnanie, czyli w salach pogrzebowych. Picie alkoholu na stypie ma prawdopodobnie odzwierciedlać tradycje polewania grobu alkoholem, tak jak za czasów Joseon.  Na stypach goście mogą też zjeść ostatni posiłek "ze zmarłym".

ofiara dla zmarłego podczas rocznicy śmierci, źródło: http://koreabridge.net/

4. Sposób pochówku

źródło: https://www.haikudeck.com/

Dawniej, tak jak w popularnych tradycjach, zwłoki zmarłego grzebało się w ziemi, a nad grobem usypywało się duży kopiec, który miał symbolizować miejsce pochówku, stawiało się też drewnianą tabliczkę z imieniem zmarłego. Dzisiaj, z powodu ograniczonej przestrzeni do pochówku, bardzo często ciało poddaje się kremacji. Prochy zmarłego umieszczane są w specjalnie do tego przeznaczonej sali, w urnie za szklaną witryną. Rodzina i przyjaciele mogą za nią umieszczać zdjęcia i różne pamiątki związane z bliską osobą. 


5. Ostatnie pożegnanie i kwiaty dla zmarłego

źródło: https://www.bloomnation.com/florist/la-mirada-garden-florist/korean-funeral-spray/

Kwiaty ofiarowywane zmarłemu to tradycyjnie chryzantemy, najczęściej białe lub w lekko kremowym odcieniu. W domu pogrzebowym ustawione są również wieńce z kwiatów.
Osoba składająca kondolencje kładzie chryzantemę przed ołtarzykiem, często też odpala kadzidełko i umieszcza je na ołtarzyku, również wyłożonego kwiatami. Pośród nich stoi fotografia zmarłego przepasana czarną wstążką.


Podsumowanie

Tradycje nowoczesne w znaczny sposób zmieniły się pod wpływem globalizacji i kultury zachodniej, jednak niektóre rzeczy pozostają bez zmian i Koreańczycy w dalszym ciągu utrzymują krztę tradycji w pędzącym do przodu świecie. Koreańczycy mocno wierzą w podróż duszy, kult pogrzebu i upamiętniania jest dla nich czymś bardzo ważnym, dlatego też co roku obchodzą nie tylko rocznicę śmierci, ale także urodziny zmarłej osoby. Mam nadzieję, że przybliżyłam wam trochę ten nieczęsto poruszany na forum koreańskiej kultury temat. Pamiętajmy też o naszych bliskich, których między nami już nie ma, i choć w tym roku pandemia pokrzyżowała nam odwiedziny na cmentarzu, spędźmy trochę czasu wspominając bliskie nam osoby pośród tych, którzy też za nimi tęsknią.

Do zobaczenia niedługo w następnym poście!



4 komentarze:

  1. Wow same ciekawostki o których nie miałam pojęcia. Lubię poznawać tradycje innych krajów :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy wpis. Punkt nr 1 mnie najbardziej zaskoczył :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Każdy kraj ma własne tradycje pogrzebowe. Myślę, że profesjonalny dom pogrzebowy zorganizuje ostatnie pożegnanie zgodnie z oczekiwaniami bliskich zmarłego z różnych zakątków świata.

    OdpowiedzUsuń
  4. Każdy region na świecie ma inną kulturę żegnania bliskich. Najtrudniejsza decyzja stoi jedynie przed rodziną co zrobić ze zwłokami bliskiej osoby jeśli zmarła bardzo daleko od domu. Przetransportować zwłoki do rodzinnych stron czy pogrzebać tam gdzie dana osoba mieszkała? Jest to bardzo trudny wybór.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Eye of Korea , Blogger