listopada 23, 2020

[KULTURA] Południowokoreańskie ceremonie ślubne



Hejka! Z tej strony Jvlkv i przychodzę dzisiaj do Was z postem o ślubach w Korei Południowej! W 2019 r. liczba małżeństw w Korei Południowej wyniosła 239,2 tys., spadając tym samym o 7,2% (18,5 tys.) w porównaniu z 2018 r. Dla porównania w Polsce, 2 lata temu, zawarto około 192 tys. związków małżeńskich. By trochę lepiej zobrazować sytuację, dodam, że w naszym kraju jest ponad 37 mln, a w Korei 51 mln, więc oznacza to, że procentowo w III RP (bo w niej teraz żyjemy) odbywa się więcej ślubów.


Tradycyjny ślub koreański
W przypadku takiego wydarzenia wszyscy (goście oraz para młoda) zakładają tradycyjne stroje - hanboki. Imprezy tego typu zazwyczaj odbywają się w tradycyjnych koreańskich domach lub muzeach, co może być uznane za plus, ponieważ wygląd otoczenia może wszystkim pomóc poczuć się, jakby żyli w dawnych, królewskich jeszcze czasach. Wczuć się w ten nastrój pomaga również muzyka ludowa puszczana w tle. Na początku odbywa się tzw. Ślubna Parada, następnie prezentacja Dzikiej Gęsi - pan młody wnosi ją do mieszkania wybranki serca i kładzie na specjalnie przygotowanym stole. Dzieje się tak, ponieważ to zwierzę jest symbolem bogactwa, zdrowia oraz braku kłótni. Pod koniec nowożeńcy kłaniają sobie nawzajem (kobieta - dwa razy, pan młody raz), po czym powtarzają ukłony i finishują zwracając się ku sobie twarzami. Finalnie dochodzi do etapu, nazywane piciem. Młodzi piją z jednego kubka, a następnie kłaniają się swoim rodzicom. Cała ceremonia trwa ok. 2 godzin.

źródło: http://koreanetblog.blogspot.com/2017/08/korean-weddings-past-and-present.html


1. Chinyoung - Parada Ślubna.

https://pl.pinterest.com/pin/20336635789067015/

2. Jeonarye - przekazanie Dzikiej Gęsi.


Źródło: https://www.facebook.com/themarryinglady/photos/a.1409802515937582/2094372147480612/



Źródło: http://www.kccoc.org/home/eng_kccoc_info_korea/3174

3. Gyobaerie - wtedy Para Młoda widzi się po raz pierwszy.


Źródło: http://teledyskiazja.blogspot.com/2017/02/zwyczaje-slubne-w-korei-poudniowej.html

4. Hapgeunrye - picie.


Źródło: http://kurdishkoreanbeauty.blogspot.com/2011/04/korean-traditional-wedding-cermony.html


W Korei nie daje się prezentów?
Nie. Chyba, że jesteś jednym z rodziców pary młodej. W tym kraju zazwyczaj wręcza się koperty z pieniędzmi. Może Was ciekawić ile powinno się dawać nowożeńcom. Nie ma szczególnych wytycznych, choć przyjęło się, że im bliżej gość jest zaprzyjaźniony z głównymi bohaterami ślubu, tym więcej powinien dać. A, od studentów też się mniej oczekuje. Sumy zaczynają się od 40 000 wonów (135zł). Jeszcze inaczej ma się sprawa, gdy sami małżonkowie sobie wręczają prezenty. Wtedy Panna Młoda zazwyczaj uzyskuje komplet biżuterii, a Pan Młody - podarki dla swojej rodziny.

Rodzina młodych, a zakochani.
Jeśli interesujecie się Koreą od dłuższego czasu lub jeśli jesteście dociekliwi, to możecie wiedzieć, że rodzina jest tam bardzo ważna. Szacunek do rodziców (oraz starszych) jest okazywany na wiele sposobów. Co za tym idzie, ich zdanie na temat ślubu jest bardzo ważne, ponieważ jest to również połączenie rodów. Jednym ze zwyczajów ślubnych jest wymiana prezentami pomiędzy teściami. Dodatkowo mają oni duży wkład finansowy w organizację tej uroczystości, więc bez ich aprobaty raczej trudno będzie zmienić swój stan cywilny, jeśli chce się wyprawić wesele.

Ciekawostki:
- w Korei Południowej, tak samo jak w USA, obrączki noszone są na palcu lewej dłoni
- możliwe jest zorganizowanie ślubu na styl amerykańsko-europejski
- obecnie ceremonie stają się coraz prostsze, niektóre elementy są pomijane. 

To byłoby wszystko ze zgromadzonych przeze mnie informacji o ślubach w Korei Południowej. Mam nadzieję, że dałam Wam satysfakcjonującą ilość wiedzy. Jeśli tylko chcecie - napiszcie jak podobał Wam się wpis. Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Eye of Korea , Blogger