lipca 11, 2020

[K-FASHION] International modeling w Korei Południowej




Witajcie Kochani! Tym razem chciałabym Wam trochę opowiedzieć, głównie z własnego doświadczenia, jak wygląda tzw. „international modeling” w Korei Południowej.
Jeśli jesteście ciekawi ile trwa kontrakt, jakie zasady obowiązują w mieszkaniach modelek oraz jakie osoby mają szansę na pracę w Korei jako model/modelka, zapraszam do dalszej części lektury!



Pewnie większość z Was zna pojęcie modelingu i kojarzy choćby z nazwiska światowej sławy modelki (a po moim ostatnim artykule z tego działu, również koreańskich top modeli/modelki), które to większość czasu spędzają w ośrodkach kultury i mody takich jak Mediolan, Paryż, Londyn czy Nowy Jork. Oprócz tych „wielkiej sławy” nazwisk, w branży modelingu istnieją takie osoby jak ja, czyli nieznane szerszej grupie ludzi modelki aktywne zawodowo-latające na kontrakty zagraniczne. Dzięki tej przygodzie do tej pory udało mi się sporo zobaczyć i zwiedzić. Moim celem była głównie Azja, a po przylocie po raz pierwszy do Korei okazało się, że to jest TEN kraj, do którego wracam z wielką radością. To tam poznałam najwspanialszych ludzi, którzy zawsze darzyli mnie uśmiechem i pomocą (nie w każdej agencji się na takich trafia). To tam miałam najwspanialszych klientów. To tam współpracowałam z najlepszymi wizażystkami, fryzjerkami i fotografami.

W Korei Południowej ośrodkiem mody jest oczywiście Seul. To do niego przylatują wszystkie modelki i  modele na kontrakty. W całej Azji panuje duży popyt na białoskóre osoby w tej branży. Niejednokrotnie azjatyccy klienci wzorują się na europejskich trendach, inspirując się zdjęciami z kampanii CHANEL czy GUCCI. W stolicy Korei Południowej działa kilka lub nawet kilkanaście agencji modelingu międzynarodowego. Wszystkie te agencje ze sobą ściśle współpracują przy doborze odpowiedniej osoby dla klienta (co raczej się nie zdarza w innych krajach).

Dongdaemun Design Plaza (DDP) – centrum mody, gdzie dwa razy do roku odbywa się Seoul Fashion Week
Źródło: www.structurae.net
Twórca: Joon Shin

Typowy kontrakt w Korei trwa 2-3 miesiące. Podczas całego pobytu modelka dostaje tygodniowe kieszonkowe (zazwyczaj w poniedziałki lub piątki), które według mnie wystarcza tylko na jedzenie. Wszystkie koszta takie jak: mieszkanie, kieszonkowe, przelot samolotem, wydrukowane portfolio są wliczane w „statement”, czyli „dług modelki”, który dziewczyna spłaca zdobywając prace na miejscu. Jeśli osoba nie spłaci swojego długu agencja jest stratna, dlatego agencje bardzo ostrożnie podejmują decyzję o bookingu odpowiedniej osoby.

Korea Południowa jest rynkiem, gdzie „agencja matka” (czyli ta, do której należy się w rodzimym kraju), może starać się o podpisanie kontraktu gwarantowanego, czyli na pewną sumę pieniędzy (w kontrakcie najczęściej podawana jest kwota netto dla modelki), ale jeśli jest to pierwszy kontrakt w życiu takiej osoby to agencje raczej nie są skłonne do podpisania takich umów.

Po przylocie do Korei na lotnisko zawsze przyjeżdża po modelkę manager z agencji, który zabiera ją do mieszkania lub od razu do biura agencji. Tam dziewczyna dostaje wszystkie niezbędne informacje dotyczące pobytu. W ten sam dzień lub w ciągu kolejnych dni agencja robi dziewczynie zdjęcia (polaroidy modelki), wideo oraz zostają pobrane od niej wszystkie wymiary.

W mieszkaniach agencyjnych w jednym czasie mieszka w sumie kilkanaście osób z różnych krajów (najczęściej można spotkać Rosjanki i Ukrainki). Mieszkania są podzielone dla dziewczyn i chłopaków osobno i znajdują się zazwyczaj w niedużej odległości od biura agencji (raz mieszkałam w mieszkaniu nad agencją, więc miałam bardzo blisko ;p). W mieszkaniach znajdują się zazwyczaj po 2-3 pokoje, w każdym pokoju są minimum dwie osoby. Każda agencja ma swój własny regulamin porządkowy, który trzeba przestrzegać w mieszkaniach agencyjnych. Najważniejsze punkty takiego regulaminu to np.: nie przyprowadzać znajomych spoza agencji, zmywać po sobie brudne naczynia, trzymać porządek w pokoju. Raz w tygodniu przychodzi osoba sprzątająca, która sprząta łazienkę, blaty i podłogi oraz całe mieszkanie.

A co po zakwaterowaniu i wizycie w agencji? Jak wygląda typowy dzień modelki w Seulu?
Pierwsze dni zazwyczaj zaczynają się od castingów. Na castingi agencja wozi modelki samochodem. Praca przychodzi zazwyczaj po kilku dniach. Czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać nawet 2 tygodnie, żeby zacząć dobrze pracować. Jeśli jednak ten czas wydłuża się do 3-4 tygodni wtedy możemy zacząć się martwić.

Wszystkie informacje dotyczące godziny pracy i castingów przychodzą do nas dzień wcześniej za pośrednictwem Messengera lub Whatsappa. W dzień castingowy jeden z managerów odbiera modelki/modeli spod agencji. Trzeba pamiętać, aby zabrać ze sobą książkę z portfolio oraz buty na obcasie (nie są one wymagane na każdym castingu). Jeśli już dostaniemy pracę, agencja często pisze w wiadomości co trzeba ze sobą wziąć. Typowy zestaw na każdą pracę:
  • stanik bez ramiączek (najlepiej sylikonowy naklejany na piersi),
  • silikonowe nalepki na sutki,
  • cieliste majtki i/lub stringi,
  • cielisty stanik.
Osobiście polecam zabierać ze sobą również bieliznę w kolorze białym i czarnym.

Na każdą pracę jedziemy z managerem, który ma za zadanie przetłumaczyć nam (w języku angielskim) czego pożąda klient, jak mamy pozować, jaki jest ogólny nastrój sesji. Manager również dba, abyśmy nie umarli z zimna, gorąca, pragnienia czy głodu ;) .

Sesja lookbook'owa dla marki PLAC
Źródło: archiwum prywatne

Sesja do magazynu DAZED Korea
Źródło: archiwum prywatne


Jeśli nasz kontrakt wypada w okresie letnim, warto zabrać ze sobą krem z filtrem, a w zimie ciepły, rozpinany sweter i kurtkę, ponieważ klienci niejednokrotnie wybierają scenerię naturalną.
Paradoks polega na tym, iż w zimie „foci się” kolekcje letnie, a w lato zimowe. Warto się przygotować na to psychicznie.

A co jeśli mamy dzień wolny od castingów i pracy? Bo i takie dni się zdarzają.
Wtedy należy przystąpić do akcji „zwiedzanie”! To jest zdecydowanie jedna z najlepszych części każdego kontraktu! Wystarczy zagadać do koleżanek czy kolegów z agencji/mieszkania i wyruszyć w miasto. W samym Seulu jest przecież tyyyyyyle do zwiedzania :) .

Fajnie jest znaleźć siebie na budynku obok DDP :) .
Źródło: archiwum prywatne


Zdjęcie zrobione po skończonej pracy dla marki Yuulyie.
Źródło: archiwum prywatne

Powtórzę to po raz kolejny: modeling to wspaniała przygoda – poznawanie różnych kultur, krajów, ludzi, zwyczajów... Jeśli ma się tylko predyspozycje powinno się próbować swoich sił w branży!

Jakie są wymogi?
Dla dziewczyn:
  • wiek: od 13 do 22 lat,
  • wzrost: od 172 cm (w wyjątkowych przypadkach od 168 cm) do 180 cm,
  • wymiary: talia do 62 cm (w najwęższym miejscu); biodra do 91 cm (w najszerszym miejscu),
  • proporcjonalna i szczupła sylwetka,
  • ciekawa, dziwna lub urocza twarz (klienci uwielbiają tzw. „baby faces”).

Dla chłopców:
  • wiek: od 16 do 30 lat,
  • wzrost: od 182 cm do 190 cm,
  • wysportowana i/lub szczupła sylwetka,
  • ciekawa, bardzo męska (z zarostem) lub przystojna twarz.


Jeśli spełniacie powyższe wymagania i chcielibyście spróbować, wyślijcie email na pocztę kategorii k-fashion: kontakt.kfashion@gmail.com
W tytule wpiszcie INTERNATIONAL, a w treści maila swoje dane:
  • imię,
  • miasto,
  • nazwa konta na Instagramie.

Cieszę się, że dotarliście do końca tego artykułu :) .
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań! Odwiedzajcie regularnie również nasze blogowe social media Facebook i Instagram.
Do zobaczenia w kolejnym poście!













Zdjęcia z grafiki tytułowej pochodzą z następujących Instagramów: analuisany, sissel_ab, erna_limdaugh oraz en_or_.

2 komentarze:

  1. Czyli jak mam 158 cm wzrostu i nie zanosi się na to abym miała urosnąć a obecnie mam 17 lat to nie mam szans...?

    OdpowiedzUsuń
  2. Słabe jest to że dopiero od 170 albo 168 przyjmuje ktoś ma 165 i spełnia resztę wymogów a go nie przyjmą bo brakuje mu 3 cm

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Eye of Korea , Blogger