grudnia 12, 2020

[MALARSTWO] Smok - zaklinacz deszczu

Cześć! Tu Byeolnik 😊 Dzisiaj wracam do Was z tematyką malarstwa koreańskiego, jednak tym razem będzie to troszkę w innej formie. Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić dokładniej symbol najczęściej przedstawiany na obrazach pochodzących z Korei Południowej. Zainteresowanych zapraszam do dalszej części posta!

Jednym z popularniejszych motywów pojawiających się w malarstwie koreańskim jest smok. Wyobraźcie sobie kłębiące się czarne chmury zachodzące na siebie warstwami, z których wyłania się głowa żółtego smoka ścigającego czerwoną perłę. Według legendy to ten, kto posiądzie ową perłę stanie się nieśmiertelnym oraz wszechmocnym władcą. Wyobrażenia oraz żółtego smoka ścigającego czerwoną perłę wywodzą się z wierzeń chińskich. Według nich smok, który złapie czerwoną perłę stanie się wszechmocny, wznosząc się pośród deszczu i piorunów ku niebu. Pojawiają się również opowieści o walce żółtego oraz niebieskiego smoka o czerwoną perłę. Według nich walka ta wyjaśnia pojawienie się błyskawic, piorunów oraz burzy. Smok przedstawiany na malowidłach budził strach oraz lęk. Na jego głowie widniały rogi jak u jelenia, uszy jak u wołu oraz długą sierść zwisającą z szyi. Czarne obłoki pojawiające się wokół smoka symbolizowały pojawienie się nagłego oraz obfitego deszczu. Majestatycznie przedstawione obłoki zwijające się jak ciało smoka rozsadzają przestrzeń obrazu.  

                                                                                           https://pl.pinterest.com/pin/262123640790808268/

Według wierzeń takie malowidła miały zapobiegać suszy oraz sprowadzać deszcz. Smokom przypisywana jest władza nad wodą, dlatego też, jego wizerunek przedstawiany był podczas zaklinających deszcz obrzędów szamanistycznych.

Koreańscy przodkowie wierzyli, że smoki żyjące w wodach mórz i rzek posiadając moc kontrolowania wiatru i deszczu. Dlatego też bardzo często porównywali władców kraju do smoków. W czasie królestwa Koguryo na grobowcach malowano freski z ich wyobrażeniami.

Malowidła na których pojawiają się smok oraz tygrys nazywane są yonghodo. Symbolizują one harmonię nieba i ziemi oraz pierwiastków żeńskich i męskich, księżyca oraz słońca. Kolejnym znaczeniem , które niosły za są obrazy przedstawiające smoki jest pragnienie szczęścia. Dlatego też artyści koreańscy przedstawiali te stworzenia nie tylko w kolorach żółtym i złocie, ale również w odcieniach koloru niebieskiego. Obrazy przedstawiające żółtego smoka nazywane są hwangnyongdo, a z niebieskimi smokami ch’ongnyongdo. Bardzo często na jednym obrazie artysta przedstawiał nie jednego, a nawet 5 smoków. Jednak za najcenniejsze uznawano obrazy na którym znajdował się żółty smok, ponieważ uważano, że kolor ten symbolizuje najwyższą władzę oraz odpowiada piątemu kierunkowi świata, czyli centrum . Smoki malowane przez artystów wymagały szczególnej precyzji – najdokładniejszym etapem było ostatnie pociągnięcie pędzla – wierzono, że w tym momencie smok wznosił się ku chmurom.

Jak wielu z was wie, pierwszy dzień Nowego Roku w Korei Południowej nazywany jest „dniem smoka”. Ciekawostką jest, że kiedyś wierzono, iż w noworoczny poranek boski smok zstępował z nieba na ziemię , aby złożyć jajo w studni. Po pojawieniu się pierwszych promieni słońca pierwszego dnia roku kobiety czerpały wodę ze studni i myły włosy w źródlanej wodzie. Wierzono, że po zaczerpnięciu wody ze studni i przygotowaniu na niej posiłku człowiekowi będzie towarzyszyło szczęście przez cały rok.

Mam nadzieję, że spodobał Wam się dzisiejszy wpis 😊 oraz, że wzbudziłam w Was zainteresowanie malarstwem koreańskim. Obrazy przedstawiające smoka szczególnie pobudzają wyobraźnie oraz ciekawość. Dlatego zachęcam do przyjrzenia się im troszkę bliżej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Eye of Korea , Blogger