Koniec roku 2020 już niebawem. Wierzę, że dla nas wszystkich ten rok był bardzo trudny i emocjonujący i bardzo cieszymy się, że dobiega końca ;) Większość Was, amatorów kultury azjatyckiej, zapewne wie również, że Nowy Rok w Azji, między innymi też w Korei Południowej, ma miejsce na innej stronie kalendarza gregoriańskiego niż powszechnie na całym świecie. Jednak, to wcale nie znaczy, że Koreańczycy w swoich noworocznych obchodach pomijają 1 stycznia! Dlatego w dzisiejszym poście przybliżę Wam nieco jak wygląda świętowanie Nowego Roku w Korei Południowej. Zapraszam do lektury!
Seollal i Sinjeong - dwa noworoczne obrzędy
Dla Koreańczyków istnieją dwa noworoczne obrzędy - Nowy Rok księżycowy i słoneczny. Wyszukując frazę Nowy Rok w Korei w Internecie, w znacznej większości pojawi Wam się hasło "Seollal (설날)", co oznacza Księżycowy Nowy Rok. To typowo rodzinne święto trwające 3 dni, podczas którego Koreańczycy spędzają czas grając w różne ludowe gry, a strojem obowiązkowym do obrzędu jest tradycyjny hanbok. W 2021 roku Seollal wypada 12 lutego.
obchody Seollal, źródło: http://koreanbbqonline.com.au/ |
Słoneczny Nowy Rok figuruje w Korei pod nazwą Sinjeong (신정). Podczas świętowania słonecznego Nowego Roku Koreańczycy angażują się w różne ceremonie, aby powitać pierwszą stronę kalendarza gregoriańskiego.
Ceremonia Bosingak
Bosingak (보신각타종행사) to ceremonia odbywająca się co roku 31 grudnia w Jong-ro, polegająca na (dosłownie) uderzeniu w dzwon. Dzwon w Bosingak jest uderzany 33 razy przez 16 różnych ludzi, między innymi burmistrza Seulu. Uderzenie w dzwon ma symbolizować "wbicie się" w Nowy Rok, szczęście i dostatek w Nowym Roku. Ceremonia rozpoczyna się o 23:00 i trwa aż do około 1:30 1 stycznia. Ceremonia jest również co roku emitowana na żywo w koreańskiej telewizji.
ceremonia Bosingak, źródło: http://english.khan.co.kr/ |
Pokaz sztucznych ogni w Lotte World
Każdego roku w Sylwestra z wieży Lotte World, najwyższego budynku w Korei mierzącego 123 piętra puszczane są fajerwerki, aby uczcić rozpoczęcie Nowego Roku. Ognie są również emitowane z pobliskiego centrum Coex Mall, gdzie dzień wcześniej odbywa się Zimowy Festiwal Coex. Podczas festiwalu można skosztować jedzenia z food trucków i obejrzeć występy różnych artystów. Otwarte jest też lodowisko w K-pop Square.
Wieża Lotte World podczas Sylwestra 2017, źródło: http://www.koreatimes.co.kr/ |
Bardziej nowoczesnym sposobem odliczania do Nowego Roku są liczne imprezy masowe w klubach i hotelach w Seulu. Jedną z takich imprez jest tematyczna impreza Moulin Rouge w Imperial Palace Hotel w centrum Gangnam. Przepustką na takie wydarzenie jest kostium w stylu francuskiego Moulin Rouge. Goście imprezy mogą rozkoszować się winem, szampanem i przekąskami przez całą noc.
Moulin Rouge w Imperial Palace Hotel, źródło: https://travel-stained.com/new-year-in-seoul-new-years-eve/ |
Imprezy odbywają się też w Sky Kingdom w Dragon City w Yongsam, gdzie można podziwiać sztuczne ognie z wysoko położonych pokoi hotelowych. Nie brakuje też tanecznych klubów, które chętnie przyjmują gości, aby z nimi spędzić Sylwestra w wyczekiwaniu, aż zegar wybije północ.
Podziwianie wschodu słońca
Jako że Sinjeong jest obchodem słonecznego Nowego Roku, nie może zabraknąć oczekiwania na pierwszy wschód słońca w roku. Wielu Koreańczyków, chcących Nowy Rok powitać spokojniej niż hałaśliwe kluby, zbierają się na wybrzeżach lub wysoko położonych punktach, skąd wschodzące słońce wygląda najpiękniej, aby podziwiać poranek 1 stycznia. W tym celu organizowane są festiwale oczekiwania na wschód, między innymi Achasan Sunrise Festival, czy Gyeongpo Sunrise Festival.
widok na wzgórze Achasan, źródło: https://k-souvenir.tistory.com/15 |
Sylwester poza Seulem
Nowy Rok pięknie powitać można też z dala od zgiełku wielkiego miasta. Korea to przecież nie tylko Seul. Jednym z lepszych miejsc na oczekiwanie pierwszego dnia Nowego Roku jest miasto Busan, a jest wyjątkowe, ponieważ tam poranne słońce wschodzi najwcześniej w całym kraju! Mieszkańcy Busan wschód słońca oglądają ze świątyni Haedong Yonggungsa lub z wybrzeża w parku Taejongdae.
świątynia Haedong Yonggungsa, Busan, źródło: https://www.nickkembel.com/haedong-yonggungsa-temple-busan/ |
Na liście miejsc idealnych do spędzenia ostatniego dnia roku nie może zabraknąć również wyspy Jeju, gdzie odwiedzający i mieszkańcy podziwiają słońce wschodzące zza szczytu Seongsan.
widok na szczyt Seongsan, Jeju, źródło: https://www.onthegotours.com/South-Korea/Best-Places-To-Visit/Seongsan-Sunrise-Peak |
Obrzędy noworoczne w Korei Południowej to wiele opcji, zarówno dla miłośników głośnych dyskotek, jak i dla lubiących spokój i refleksję. A Wy, jaki sposób oczekiwania na pierwszy dzień roku wybralibyście podczas pobytu w Korei? A może ktoś w Was miał już okazję taki Nowy Rok uczcić? Dajcie znać w komentarzach!
Tymczasem w imieniu całej ekipy Eye of Korea chciałabym życzyć wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku, gdziekolwiek i jakkolwiek go spędzacie! Niech nadchodzący Nowy Rok będzie lepszy, zdrowszy i spokojniejszy niż obecny, i miłej zabawy w Sylwestra! Do zobaczenia... w następnym roku! ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz