października 16, 2020

[LIFESTYLE] Najlepszy PRZYJACIEL czy JEDZENIE? Najpopularniejsze rasy psów w Korei Południowej


Witam Was Kochani! Dzisiaj poruszymy sobie temat ras psów w Korei Południowej i odpowiemy na pytanie, czy w XXI wieku ludzie w jednym z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie jedzą psy. Chociaż z Korei pochodzą takie rasy psów jak Jindo, Sapsali, Mastif Koreański czy tzw. "Jeju Dog" (pies z wyspy Jeju), to w ostatnich latach społeczeństwo Korei pokochało małe rasy psów pochodzące z Europy. Wpuszczając do swych domostw nowych przyjaciół, tendencja spożywania psiego mięsa znacznie spadła w ostatnich latach. A już na pewno nikt nie kupuje psa, po to, żeby go potem zjeść. Przyznać jednak muszę, że będąc w Korei w markecie Gwangjang Market, zauważyłam z koleżanką przy jednym ze stoisk "Dog Meat Soup", ale nie śmiałyśmy zapytać, czy rzeczywiście dużo osób ją kupuje i czy w ogóle jest jeszcze przygotowywana...


Źródło: archiwum prywatne


Na naszej liście przeważają rasy małe, które Koreańczycy wybierają głównie ze względu na warunki mieszkaniowe panujące w Korei. Jak wiadomo, miasta są zatłoczone, a mieszkania bardzo małe, więc i miejsca na większego psa nie byłoby dużo. Duże rasy psów często budzą niepokój i strach, a w skrajnych przypadkach agresję ze strony pieszych, dlatego Koreańczycy chętniej wybierają psy torebkowe i miniaturki.

Źródła zdjęć: zwierzosfera.pl oraz bancovo.pl
 

Pierwsze miejsce na naszej liście zajmuje MALTAŃCZYKnazwa oryginalna: Maltanase mana – jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji biszonów i ras pokrewnych w podsekcji biszony. 

Kraj patronacki: Włochy

Długość życia: 12-15 lat

Usposobienie: posłuszny, aktywny, radosny, żywy, uległy, czuły, spokojny

Źródła zdjęć: tapeciarnia.pl oraz pies.pl


Miejsce drugie przeznaczone jest dla PUDLA (miniaturowego). 
 Rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji pudli. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. 

Kraj patronacki: Francja

Długość życia: 15 lat

Usposobienie: wierny, czuły, kochający, ceniący uwagę opiekuna, nie lubi siedzieć sam w domu

Źródła zdjęć: pies.pl oraz psy.pl

Miejsce trzecie na podium zdobywa rasa SHIH TZUjedna z ras psa, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich. Typ jamnikowaty. 

Kraj patronacki: Wielka Brytania

Długość życia: 10-20 lat

Usposobienie: nie zależy, towarzyski, wesoły, lubi spać i ceni bliski kontakt z właścicielem

Źródła zdjęć: thesprucepets.com oraz fajnepodruze.pl


Na miejscu czwartym, niestety poza podium, znajdziemy rasę POMERANIAN (Szpic Miniaturowy). Rasa psa
, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców europejskich. Nazwa bierze się od Pomeranii, czyli po polsku Pomorza. Typ lisowaty. 

Kraj patronacki: Niemcy, Polska

Długość życia: 12-16 lat

Usposobienie: żywiołowy, inteligentny, radosny, aktywny, przyjazny, towarzyski.

Źródła zdjęć: pies.pl oraz karmimypsiaki.pl

Kolejną popularną rasą jest CHIHUAHUA, rasa psa należąca według klasyfikacji FCI do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa

Kraj patronacki: Meksyk

Długość życia: 12-20 lat

Usposobienie: wierny, żywy, czuły, szybki, odważny

Źródła zdjęć: polki. pl oraz zooplus.pl

Ostatnią rasą na tej liście i zarazem jedyną rasą dużą jest GOLDEN RETRIEVER  rasa psa, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji psów aportujących. Typ wyżłowaty. 

Kraj patronacki: Wielka Brytania

Długość życia: 10-12 lat

Usposobienie: inteligentny, posłuszny, łagodny, energiczny, aktywny, przyjacielski, towarzyski, ceniący bliski kontakt z właścicielem.


Gdy pomyślę sobie, jak popularne stało się posiadanie zwierzaka domowego przez społeczeństwo koreańskie w ostatnich latach, to zastanawiam się, czy posiadanie zwierząt nie jest w zamian za posiadanie dzieci ;). Zauważalne jest, że tam trochę inaczej ludzie zajmują się zwierzakami niż w Polsce. Np. bardzo często widziałam, jak kobiety wożą swoje pieski w wózkach, w psiej kawiarni będącej również hotelem dla piesków, widziałam psiaki w pampersach i w różnych dziwnych strojach (choć to akurat najmniej mnie zaskoczyło). Innym dziwnym aspektem był róż na psich policzkach....tak, róż (zdjęcie poniżej).

Źródło: archiwum prywatne


A Wy jak myślicie? Czy Koreańczycy biorą psy aby zrekompensować sobie nieposiadanie dziecka? Jeśli chcielibyście artykuł również o rasach psów koreańskich lub o popularnych rasach kotów w Korei Południowej, to dajcie znać w komentarzach. Zapraszam Was na nasze blogowe Social Media i do następnego razu!

Źródła: www.wikipedia.org; www.statista.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Eye of Korea , Blogger