września 25, 2020

[K-FOOD] *Gotuj dania z dram* Sundubu Jjigae z Itaewon Class


 

Cześć Wszystkim! 안녕 여러분!

Czy są tu jacyś fani dramy Itaewon Class? Widzieliście już tą pozycję bądź macie ją na swojej liście? Możecie znaleźć ją między innymi na Netflixie. Drama opowiada historię Park Saeroyi, który kontynuując marzenie swojego ojca otwiera bar/restaurację o nazwie Dan Bam (단밤 - Słodka noc), która znajduje się w popularnej dzielnicy w Seulu - Itaewon ( 이태원 ).
Popisowe danie głównego bohatera Park Saeroyi to sundubu jjigae (순두부찌개), czyli potrawka/zupa, której głównym składnikiem jest miękkie tofu - takie, które nie zostało sprasowane i odsączone z wody.
Te konkretne tofu najczęściej występuje pod nazwą "soft tofu" bądź "silk tofu". Tofu po koreańsku to dubu - 두부.
Wielu Koreańczyków mówi, że jeśli chcą sięgnąć po danie, które ukoi ich serca i zmysły po ciężkim dniu to na pewno, będzie to sundubu jjigae. Ci którzy nie mieli nigdy okazji spróbować tej rozpływającej się w ustach, zupy - tak naprawdę nigdy nie próbowali koreańskiej kuchni. 
Zabierajmy się do gotowania! 만들어 먹읍시다!


🍜SKŁADNIKI:

🕑 30 minut 👪 2 porcje

Na pastę:
  • 1 średnia cebulka
  • 1 cebula dymka (razem ze szczypiorkiem)
  • 50 gram mielonej wieprzowiny bądź grzybów jeśli nie jecie mięsa
  • 1/2 szklanki koreańskich płatków chilli gochugaru
  • 2 łyżeczki soli
  • 1,5 łyżeczki cukru
  • 3 spore ząbki czosnku (jeśli macie małe, użycie 5 ząbków)
  • 3 łyżki sosu sojowego
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 2 łyżki oleju sezamowego
Na zupę:
  • 1/2 szklanki wody
  • 2 łyżki wcześniej przygotowanej pasty
  • kilka sztuk pieczarki bądź innego grzyba np. tak jak u mnie boczniak
  • 350 gram miękkiego tofu (KONIECZNIE, nie mniej niż 350 g)
  • 5 krewetek (opcjonalnie)
  • jajko (opcjonalnie)
  • zielona papryczka chilli
Źródło: zdjęcie prywatne Kahl

  1. Cebulę oraz cebulę dymkę kroimy w bardzo drobną kosteczkę. Jeśli używacie grzybów zamiast mięsa mielonego, również pokrójcie je w drobną kostkę.
  2. Odmierzcie wszystkie pozostałe składniki potrzebne do pasty, np. sos sojowy czy czosnek. Będziemy dość szybko łączyć wszystko ze sobą, także najlepiej mieć już je przygotowane z wyprzedzeniem.
  3. Robimy pastę: na dużej patelni rozgrzewamy olej sezamowy oraz olej rzepakowy i dodajemy cebulę oraz cebulę dymkę. Smażymy, co jakiś czas mieszając aż cebula zmięknie.
  4. Dodajemy posiekane grzyby oraz czosnek, smażymy koleją minutkę, dwie. 
  5. Zdejmujemy patelnię z ognia i dodajemy płatki chilli - gochugaru. Energicznie mieszamy do połączenia się składników. Zmniejszamy moc palnika na najmniejszą i ponownie stawiamy patelnię na gazie. WAŻNE: Cały czas mieszamy aby nie przypalić gochugaru.
  6. Dodajemy cukier, sól, sos sojowy, chwilkę podsmażamy do połączenia się składników i przekładamy naszą pastę do miseczki.
  7. Zabieramy się do robienia potrawki, teraz będzie już z górki i bardzo bardzo szybko. Do małego garneczka, rondelka (u mnie tradycyjne naczynie dukkbaegi) wlewamy 1/2 szklanki wody i rozprowadzamy w niej dwie łyżki stołowe naszej pasty. Stawiamy garnek na gaz, ogień średni.
  8. Po zagotowaniu się  wywaru, dodajemy wybrane przez siebie składniki: grzyby oraz opcjonalnie krewetki. Gotujemy minutkę - dwie.
  9. Dodajemy nasze miękkie tofu. Są dwie szkoły, tofu można rozdrobnić na kawałki przed dodaniem do zupy bądź już po dodaniu. Pamiętajcie żeby kawałki nie były zbyt małe. Muszą mieć wielkość mniej więcej takie aby troszkę wystawały poza dużą łyżkę stołową. Gotujemy zupkę przez dwie minuty. Na sam koniec można dodać jajko oraz zieloną papryczkę chilli, są to składniki opcjonalne. Można je pominąć jednakże w koreańskich restauracjach tak właśnie podaje się to danie.
  10. GOTOWE!
Źródło: zdjęcie prywatne Kahl

Sundubu jjigae to jedna z tych zup, które dość często pojawia się na moim stole. Miękkie rozpływające się w ustach tofu, trochę owoców morza, ostrość płatków chilli - właśnie TO połączenie kochają Koreańczycy. Podajemy z świeżym, gorącym ryżem i innymi przystawkami, u mnie kimchi oraz oi muchim czyli banchan z ogórków. 
Zapewne zastanawiacie się co możecie zrobić z pozostałą ilością pasty, którą wcześniej przygotowaliśmy. Pasta może być przechowywana aż do sześciu miesięcy w zamrażarce i co najfajniejsze nie zamarza na kamień, także w każdej chwili możecie wyciągnąć ją z zamrażarki, odmierzyć dwie łyżki i ponownie cieszyć się smakiem popisowego dania Park Saeroyi z Itaewon Class!

Mam nadzieję, że to danie zasmakuje Wam tak samo jak wszystkim stałym bywalcom Dan Bam. Dajcie znać w sekcji komentarzy czy spróbujecie ugotować sundubu jjigae bądź podzielcie się z nami zdjęciami Waszych dań poprzez oznaczenie nas na Instagramie.
Do następnego razu! Smacznego! 맛있게 드세요 !




2 komentarze:

  1. słuchajcie, zrobiłam na razie samą pastę, jest genialna. Z pewnością nadaje się nie tylko do tej zupy. Jest słona, ostrawo-słodka, sprawdzi się w zupach, sosach, gulaszach, jutro kupię świeże tofu i gotuję zupę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej! I jak tam? Zupka ugotowana? Smakowało? :)
    Potwierdzam, pastę można wykorzystywać do wielu dań, chociażby do mięsa, czy jako baza ostrego sosu.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Eye of Korea , Blogger