piątek, 26 czerwca 2020

Koreańska Służba Wojskowa - wiadomo, że obowiązkowa, ale jak wygląda?



Korea Południowa jest jednym z państw na świecie, które nakłada na mężczyzn obowiązek służby wojskowej. Należy do militarnej potęgi świata, plasując się w pierwszej dziesiątce najlepiej rozwiniętych armii. Pobór wprowadzono w tym kraju w 1949r. i trwa do teraz. Głównym powodem są stosunki Północy z Południem. Ten obowiązek był kilkukrotnie zmieniany i modyfikowany, tak, by wpasować się w zmieniający się tryb życia mieszkańców Półwyspu. W dzisiejszym poście wraz z jvlkv odpowiemy Wam na pytania tj: 


Ile trwa służba wojskowa? Ile jest oddziałów? Czy można zostać z niej zwolnionym, jeśli tak - w jakich przypadkach? Jak wygląda ona od środka i jak jest postrzegana przez samych żołnierzy?

Kiedy i kto zaczyna służbę wojskową? Ile ona trwa? 

Do armii powoływani są młodzi mężczyźni. Służbę trzeba odbyć od 18 do 30 r.ż. (w szczególnych przypadkach może to być granica 35 r.ż.). Możecie myśleć, że Koreańczycy odbywają służbę bardzo późno, co można zauważyć na podstawie idoli, jest to jednak nieprawdą. Przeciętnie zaczynają oni służbę w wieku 20-22 lat. Na samym początku przechodzą okres ćwiczeń sprawdzających, trwający 5 tygodni. Po jego ukończeniu zależnie od wydziału, w którym się znajdują - odbywają służbę trwającą min. 18 miesięcy.






Rodzaje sił zbrojnych

1. Republic of Korea Army ( 대한민국 육군 ) - Armia Republiki Korei




Rok założenia: 1948
Czas trwania: 18 miesięcy
Zasób: 464 000 żołnierzy (stan na 2018r.)
Flaga:


.




2. Republic of Korea Navy ( 대한민국 해군 ) - Marynarka Wojenna Republiki Korei


Podoficer machający do obserwatorów na molo - pokład ROKS Munmu Wielki (DDH 976).



Rok założenia: 1945
Czas trwania: 19 miesięcy
Zasób: ok. 70 000 personelu dyżurnego, 29 000 marynarzy (stan na 2018r.)
Nazwa skrócona: ROK Navy
Flaga:


Znak rozpoznawczy:





Marynarka wojenna Korei Południowej wystrzeliwuje test rakiety, kilka dni po testach nuklearnych z północy.


Formacja utworzona podczas ceremonii rozdania dyplomów Akademii Marynarki Wojennej ROK.

3. Republic of Korea Air Force ( 대한민국 공군 ) - Siły Powietrzne Republiki Korei




Rok założenia: 1949
Czas trwania: 21 miesięcy
Zasób: 65 000 lotników (2018)
Nazwa skrócona: ROKAF
Znak rozpoznawczy:


.



Zespół akrobacyjny - Czarne Orły

Najwyższe dowództwa

Cywilne: Ministerstwo Obrony
Wojskowe: Kyeryong

Czy można uniknąć armii?

Uniknięcie armii jest bardzo trudne, wiele osób trafia za to do więzienia, jednak w niektórych przypadkach mężczyźni mogą zostać zwolnieni z obowiązku służby, w przypadkach m.in. gdy:


  • Występują większe problemy ze zdrowiem lub jest stwierdzona niepełnosprawność.
  • Potencjalny żołnierz przebywał w dzieciństwie w sierocińcu.
  • Mężczyzna sam wychowuje dziecko lub dzieci i podczas jego nieobecności nikt nie mógłby się nim/i zająć.
  • Jest to sportowiec, który reprezentuje kraj w danej dziedzinie sportu i otrzymuje medal olimpijski.

Realia południowokoreańskiej służby wojskowej

Z rozmów, wywiadów oraz reakcji wielu Koreańczyków można wywnioskować, że zdecydowana większość z nich (jak nie wszyscy) szczerze nienawidzą tego czasu. W porównaniu z np. Polską czy Stanami Zjednoczonymi, gdzie służba wojskowa nie jest obowiązkowa i można zrobić karierę jako żołnierz, w Korei młodzi mężczyźni zostają odcięci od swojego dotychaczasowego życia i odizolowani. Zabierana są dwa lata ich młodości.




Okres przygotowawczy - 5 tygodni, podczas których okazuje się, że dzieci, ryby i początkujący żołnierze głosu nie mają

Jest to ciężki czas dla każdego. Mężczyźni uczeni są od nowa czynności, które myśleli, że potrafią robić. Jest określony sposób jedzenia, stania, mówienia do ludzi. Są traktowani źle przez swoich instruktorów, którzy próbują ich zastraszyć nowymi realiami. Muszą robić wszystko, co jest im nakazane. Nie mają w ogóle prywatności. Często te 5 tygodni stanowi najcięższy trening w życiu. Ogromną uciechą jest 5 minut odpoczynku.
Jednym z elementów, które mają przyzwyczaić ich do ciężkich warunków jest wpuszczenie ich do pomieszczenia wypełnionego gazem z maskami przeciwgazowymi, które następnie muszą zdjąć. Widok ich cierpienia jest okropny.

Służba wojskowa oczami byłego oraz obecnego żołnierza

By uzyskać jak najbardziej rzeczywiste spojrzenie, przeprowadziłyśmy dla Was krótkie wywiady z dwoma znajomymi Koreańczykami. Jednym z nich jest Ji-hyun, który aktualnie odbywa służbę wojskową i jest po ćwiczeniach przygotowujących, drugi zaś to Jun, mający to już za sobą.

Dla zachowania ciągłości tekstu pominiemy zadawane pytania.

Ji-Hyun: Koreańczycy idą do wojska najczęściej w wieku 20-22 lat, ponieważ chcą wrócić do swojej pracy lub na uniwersytety tak szybko, jak to tylko możliwe. Niestety niektórzy z nich popełniają samobójstwa. Przyczyn jest wiele: złamane serce, trudności w byciu żołnierzem, zastraszanie (bardziej doświadczeni żołnierze czasem tyrają tych początkujących). To ostatnie nie zdarza się rzadko, sam byłem świadkiem przemocy i zmuszania konsumowania jedzenia, którego nikt nie chciał.
Gdy ja szedłem na swoje przejście czułem mnóstwo uczuć. Byłem wystraszony, zmartwiony i podenerwowany, a kiedy czekałem na ostrzał czułem wiele stresu. 
Pierwszą rzeczą, którą musiałem zrobić było odesłanie swoich ubrań i telefonu do domu. Najgorszą rzeczą w byciu żołnierzem jest fakt, że nie wolno nam wrócić do domu wtedy, kiedy chcemy. Nie mogę się doczekać aż moja służba dobiegnie końca. 

Jun: Najwcześniej można iść po skończeniu szkoły średniej, jeśli masz 20 lat (liczonych systemem koreańskim) i musimy iść zanim skończymy 30 lat (już nie w systemie koreańskim), więc zazwyczaj mamy ludzi w różnym wieku, najczęściej między 20 a 23 rokiem życia. Gdy poszedłem do wojska po raz pierwszy, było tam bardzo dużo ludzi, którzy tak samo jak ja  dołączyli do armii, mieli te same włosy i ubrania. Tak samo byliśmy zdenerwowani i trochę smutni, ponieważ nie mogliśmy spotkać się z rodziną przez pierwszy miesiąc, gdyż był to czas treningów. Dopiero po jego zakończeniu, mogliśmy spędzić z rodziną kilka godzin jednego dnia. Następnie zostaliśmy przydzieleni do jednostek. I wtedy zaczęło się moje życie żołnierza.
Spotykałem ludzi ponownie, ale oni byli starsi, a ja przy nich byłem tylko dzieckiem. Byłem bardzo zdenerwowany i czułem coś czego nie potrafię wytłumaczyć. W wojsku nauczyliśmy się wielu rzeczy na przykład: Strzelać z pistoletu, wielu zasad, musztry wojskowej itp.
Był to bardzo trudny czas, ale był dobrze wykorzystany. Czasami z żołnierzami z mojej byłej jednostki spotykam się i wychodzę coś zjeść w wakacje. Najtrudniejsze było to, że musieliśmy przestrzegać wielu zasad, na przykład: ściąć włosy na krótko, wstawać wcześnie, wykonywać wiele zadań, nie mogliśmy iść do domu kiedy chcieliśmy i wiele innych. Czasami też mieliśmy inną opinię niż kierownictwo, ale musieliśmy podzielać ich zdanie.
W Korei jesteśmy po prostu obowiązkową służbą wojskową, ale kierownictwo to ich praca, więc jesteśmy inni i musimy się podporządkować.

.

Podsumowanie

Malia0895: Według mojej opinii służba wojskowa ma swoje zalety i wady. Na pewno dużym minusem jest brak większych kontaktów z rodziną, zmiana wizerunku i ciężka praca podczas przebywania tam. Ale są również plusy, można nauczyć się wielu rzeczy, poznać nowych ludzi i przede wszystkim przejść szkolenie, podczas którego obywatele nabierają umiejętności które mogą przydać się np podczas konfliktów zbrojnych.


Jvlkv: Spędzenie kilkunastu miesięcy w wojsku to niepodważalna próba charakteru oraz szkoła przetrwania. Jak można zaobserwować (chyba) wszyscy Koreańczycy zmuszeni do jego przejścia nie mają z nią najlepszych wspomnień. Często dą do niego jako naprawdę młodzi mężczyźni, muszą zostawić swoje rodziny, przyjaciół, sympatie... Jednak z drugiej strony jest to niemalże konieczne mając takich sąsiadów jak Korea Północna, a sama służba może nauczyć posłuszeństwa i ogromnej dyscypliny lub (tak jak malia0985 wspomniała) pozwolić poznać nowych przyjaciół.




1 komentarz: