Hej! Dzisiaj zapraszam Was na nowy post dotyczący malarstwa koreańskiego. Mam nadzieję, że Wam się spodoba! Dzisiejszy post rozpoczniemy jednym z ciekawszych malowideł. Co widzicie na pierwszy rzut oka na tym obrazie?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/Minhwa-Munjado-06.jpg
Na pierwszym planie pojawiają się rozkwitające kwiaty, oraz ryba w wodzie. Jednak te kompozycje przedstawiają chińskie znaki, które nazywane są przez Koreańczyków "pismem kwiatowym". Zamieszczony powyżej obraz pochodzi z ośmioelementowego parawanu. Każde z dwóch ukazanych skrzydeł przedstawia chińskie znaki umieszczone na żółtym tle. Znajdują się one w górnej części parawanu i udekorowane są rybami oraz smokiem.
Tego rodzaju obrazy występowały najczęściej we wschodniej prowincji kraju - Kangwon-do. Obraz przedstawiony po lewej stronie przedstawia znak ch'ung, oznaczający wierność, zaś po prawej stronie znajduje się hyo, co oznacza synowskie posłuszeństwo oraz miłość do rodziców. W tradycyjnym malarstwie znaki te przedstawiane są zazwyczaj razem, ponieważ są bliskie znaczeniowo.
Każdy z przedstawionych znaków związany jest z pewną legendą. Stare koreańskie opowiadanie mówi, że kwiaty oraz zwierzęta tak doskonale pasują jako ornamenty do znaków chińskich, iż tworzą razem rozkwitającą kwiatami całość.
Pismo kwiatowe uznaje się w Korei za część malarstwa tradycyjnego. Pochodzi ono z Chin, a do Korei trafiło w niemal nie zmienionej formie, dzięki wzajemnym wpływom kulturowym pomiędzy obydwoma krajami. Bardzo ważne jest również to, że pismo kwiatowe stało się sposobem przekazywania starych podań ludowych.
Najdłuższą historię posiadają szczególnie rozpowszechnione na Półwyspie Koreańskim obrazy ze znakami "su" oraz "bok", które oznaczają długie życie i szczęście. Ozdabiano je przeróżnymi wizerukami: bambusów, ptaków a nawet gwiazd. Każde z malowideł ukazywało inną starą legendę, a do każdego z nich przypisywano zwierzę, bądź przedmiot symbolizujący jego znaczenie. Wszystkie te obrazy doskonale przedstawiają silne wierzenia Koreańczyków w symbolikę oraz siłę natury, które zachowane są po dzień dzisiejszy w Kraju Półwyspu Koreańskiego.
Mam nadzieję, że spodobał Wam się dzisiejszy wpis :) Do zobaczenia niedługo !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz