niedziela, 16 sierpnia 2020

[K-FOOD] Jajangmyeon (자장면) - makaron z sosem z czarnej fasoli


Cześć Wszystkim! 안녕 여러분!

Słyszeliście kiedyś o jajangmyeon (자장면 \ 짜장면)? Nie? Niemożliwe! Jeśli oglądacie koreańskie dramy bądź filmy na pewno już nie raz spotkaliście się z tą potrawą. Miska makaronu z czarnym sosem, piklowana rzodkiew, najszybsza dostawa pod słońcem i odbiór naczyń po zakończonym posiłku. Już coś Wam świta? Zatem porozmawiajmy o jajangmyeon!



Jajangmyeon to potrawa, którą Koreańczycy zaadaptowali od chińskich imigrantów mieszkających na terenie Incheon (인천) i zmodyfikowali zgodnie z własnymi upodobaniami. Jak już wcześniej wspominałam, danie to jest niesłychanie popularne. Statystyki podają, że jednego dnia mieszkańcy Korei Południowej zjadają nawet do siedmiu milionów misek makaronu z sosem z czarnej fasoli! Zaskakująca liczba, prawda? Prawie w każdej dramie możemy zobaczyć zajadających się jajagmyeon bohaterów, ale to nie wszystko... Mam dla Was jeszcze jedną ciekawostkę - do niedawna jajangmyeon było potrawą stosunkowo drogą, dlatego tylko najbogatsi mogli sobie na nią pozwolić. Koreańczycy spożywali jajangmyeon z okazji zdanych egzaminów, otrzymania pracy czy osiągnięcia jakiegokolwiek innego sukcesu. Tak jest do dnia dzisiejszego, dlatego właśnie wybrałam to szczególne danie jako bohatera swojego pierwszego wpisu. 
Uczcijmy to razem! 우리 같이 축하해요!

🍜SKŁADNIKI:

🕒 1 h 👪 4 porcje
  • mięso wieprzowe; boczek lub inne np. łopatka - 250 g
  • cuknia - 80-100 g
  • cebula - 1 duża
  • kapusta biała - 150 g
  • ziemniaki - 100 g
  • rzodkiew biała (무) "daikon" - 80 g
  • cebula dymka - 1 sztuka
  • pasta chunjang (춘장) - 200 g
  • olej - 1/3 szklanki
  • skrobia / mąka ziemniaczana - 2 łyżki
  • olej sezamowy - 1 łyżeczka
  • cukier - 1 łyżeczka
  • woda - 3 szklanki
  • makaron jajangmyeon lub udon

Źródło: Zdjęcie prywatne Kahl

  1. Wszystkie warzywa oraz mięso kroimy w średniej wielkości kostkę, a dymkę siekamy. Oczywiście jeśli nie jesteście mistrzami krojenia, nie przejmujcie się. Najważniejszy jest smak!
  2. Będzie nam potrzebna dość duża i głęboka patelnia, wylewamy do niej olej, pozostawiając trzy łyżki, które będą nam potrzebne w późniejszym etapie. Nie czekając aż olej nabierze temperatury dodajemy naszą pastę chunjang. To kluczowy krok bez którego danie nie miało by właściwego smaku.
  3. UWAGA: Nie dodajemy pasty na rozgrzany olej - może bardzo mocno pryskać!
  4. Cały czas mieszając, smażymy naszą pastę aż to pojawienia się bąbelków na jej powierzchni.
  5. Po pojawieniu się bąbelków, szybko przekładamy pastę do miseczki bądź jakiegokolwiek naczynia. Na tym etapie pasta powinna być znacznie bardziej luźna w konsystencji.
  6. Odlewamy pozostały olej i wlewamy pozostawione wcześniej trzy łyżki świeżego oleju.
  7. Przesmażamy zieloną cebulkę tak długo aż poczujemy jej charakterystyczny zapach, około 1,5 minuty.
  8. Dodajemy mięso i smażymy aż straci różowy kolor. Dodajemy cebulę, czekamy aż zmięknie a następnie stopniowo dodajemy warzywa w kolejności: ziemniak, rzodkiew, kapusta, cukinia.
  9. Po przesmażeniu wszystkich warzyw, zgarniamy je na boki tak aby na środku patelni pozostawić puste miejsce, w które dodamy pastę z czarnej fasoli.
  10. Ponownie przesmażamy pastę przez kilkanaście sekund i łączymy z warzywami. Wszystkie warzywa powinny być pokryte pastą.
  11. Dolewamy trzy szklanki wody oraz łyżeczkę cukru i gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu aż do miękkości ziemniaków.
  12. Rozrabiamy mąkę/skrobię ziemniaczaną w małej ilości wody i stopniowo łączymy z naszym sosem. Sos powinien zgęstnieć, ale w dalszym ciągu mieć konsystencję lejącą dlatego warto dodawać zagęszczacz stopniowo aby nie przesadzić. Dodajemy sos sezamowy i jjajjan! (짜짠!) Mamy to!
  13. Makaron gotujemy według wytycznych producenta.
Źródło: Zdjęcie prywatne Kahl


Koreańczycy jeśli serwują danie w wersji z makaronem najczęściej podają je wraz z gotowanym na twardo jajkiem oraz drobno posiekany ogórkiem. W wersji z ryżem zamiast jajka na twardo mamy jajko sadzone. W obydwu wersjach potrwa jest zawsze spożywana z piklowaną żółtą rzodkwią danmuji (단무지) oraz posypana sezamem.

Jeśli lubicie "spicy kick" czyli odrobinę ostrości w potrawach (tak jak ja 😋) polecam dodać do swojej porcji łyżeczkę koreańskich płatków chili - gochugaru (고춧가루). Gwarantuję, że to będzie coś pysznego!

Serdecznie dziękuję Wam za przeczytanie dzisiejszego posta. Mam nadzieję, że wypróbujecie przepis i pochwalicie się zdjęciami, oznaczając nas na IG. Jeśli mielibyście jakiekolwiek pytania, zapraszam do sekcji komentarzy - zawsze chętnie pomogę.

Smacznego! 맛있게 드세요 !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz