niedziela, 5 lipca 2020

[KULTURA] Korea Północna – w skrócie


Hejka! Dzisiaj przychodzimy do Was z innym postem, ponieważ nie będzie to nic wspólnego z Koreą Południową, a Koreą Północną! Jakiś czas temu nawiązaliśmy współpracę z Wiktorem, który prowadzi stronę na Facebooku właśnie o Korei Północnej. Serdecznie na nią zapraszamy! Nie przedłużając, oddajemy głos autorowi tego posta. Mamy nadzieję, że spodoba Wam się taki post! 

Cześć, nazywam się Wiktor i od 4 lat pasjonuję się Koreą Północną. Od tamtego czasu przebrnąłem przez tonę filmów, muzyki oraz książek, a niedawno postanowiłem założyć stronę Wszystko o KRLD w serwisie Facebook (gdzie serdecznie Was zapraszam). Moim celem jest propagowanie wiedzy o prawdziwej Korei Północnej!

Jak myślicie o Korei Północnej, to co pierwsze przychodzi Wam na myśl? Wodzowie? Program
atomowy? Czy może życie w nieludzkich warunkach i „obozy”? W rzeczywistości KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) nie jest tak mrocznym krajem jak opisują go media. Pamiętajmy, że często informacje w mediach są po prostu koloryzowane (ostatnio na stronie zacząłem nawet segment obalania mitów). Moim zdaniem mieszkańcy Korei nie zasługują na takie traktowanie oraz powszechną ostatnio dehumanizację. Ludzie w Korei Północnej są bardzo sympatyczni. Mam nadzieję, że po tym wpisie zmienicie swoje podejście do KRLD, dowiecie się czegoś nowego oraz zainteresujecie się tematem!



Język Korei Północnej



Chcąc zachęcić Was do poznawania Korei Północnej przytoczę kilka słówek z północnokoreańskiej odmiany języka, które w południowej odmianie nie funkcjonują:

안녕하십니까 [annjon(g)hasimnikka] – dzień dobry (na Południu używa się tego jedynie w oficjalnym powitaniu)
동지 [ton(g)dzi] – towarzysz
동무 [ton(g)mu] – przyjaciel
친근한 [cingyn(h)an] – drogi (przydomek)
위대한 [łidehan] – wielki
수령님 [surjon(g)nim] – przywódca
조국 [czoguk] – ojczyzna
조선 [czoson] – Korea
사회주의 [sahuedzui] – socjalizm
공산주의 [kon(g)sandzui] – komunizm


Jak działa Korea Północna?



Partią rządzącą jest Partia Pracy Korei (조선로동당) (PPK), której symbolem są: sierp (symbol robotników), młot (symbol robotników) oraz pędzel do kaligrafii, który symbolizuje inteligencję.

Pomnik na cześć PPK


Północnokoreańska myśl



Północnokoreańska myśl opiera się na Dżucze (주체). Ideologia ta zakłada:

 – samodzielność w ideologii – odrzucanie obcych wzorców ideologicznych, nieuwzględniających specyfiki, możliwości, tradycji, przeszłości historycznej, aspiracji i dążeń mieszkańców Korei Północnej,

 – niezależność w polityce – nieuleganie naciskom politycznym i ingerencjom z zewnątrz, które prowadzą do stopniowej utraty suwerenności, ale prowadzenie własnej niezależnej polityki w kontaktach międzynarodowych,

 – samodzielność ekonomiczna – nieuzależnianie się gospodarcze od innych państw i organizacji, bo prowadzi to do utraty suwerenności politycznej, ale twórcze rozwijanie gospodarczych zdolności własnego narodu przy równoprawnej wymianie handlowej ze światem,

 – samodzielna obrona kraju – obrony nie można powierzać innym, gdyż prowadzi to do utraty własnej suwerenności, ale trzeba posiadać własny samodzielny przemysł obronny oparty na własnej myśli technicznej, surowcach i mocach wytwórczych oraz ogólnonarodowy system obrony.


Północnokoreańska kuchnia



Najpopularniejszą potrawą jest Pyongyang naengmyeon (makaron po Pjońjańsku). Danie podaje się na zimno, a składa się z czarnego, gryczanego makaronu, przejrzystego bulionu, kimchi, kilku plastrów mięsa oraz jajka suszonego. Zwykle nie brakuje w składnikach także ostrego sosu. Danie posiada także swoje ukryte znaczenia. Długie nitki makaronu symbolizują długie życie lub pożycie małżeńskie. Potrawę tę możemy zjeść w stolicy, gdzie jest przyrządzana najlepiej na świecie.


Kultową potrawą są także małże na benzynie. Właśnie tak. Przepis jest bardzo prosty: małże polewa się benzyną i podpala, powtarzając czynność aż owoce morza będą gotowe. Wbrew pozorom są bardzo dobre! Trzeba jednak uważać, bo można dostać takie, które częściowo były otwarte i mają w środku pozostałości niespalonej benzyny.



Północnokoreańska muzyka



W Korei dotychczas najpopularniejszym zespołem był Pochonbo Electronic, lecz wraz z przejęciem władzy przez Marszałka Kim Jong Una, powstał girlsband mający być Północnym odpowiednikiem k-popu – Moranbong Band. Oczywiście, oprócz tych dwóch najpopularniejszych jest również chór Armii Ludowej. Muzyki północnokoreańskiej możecie posłuchać na specjalnym serwisie Juchify. Jest to darmowy serwis będący ogromną bazą muzyki północnokoreańskiej.

Moranbong Band

Igrzyska Masowe – Festiwal Arirang (아리랑 축제), czyli największe przedstawienie na świecie!
Pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku, wtedy festiwal miał uczcić 90. rocznicę urodzin Kim Ir Sena. Festiwal zwykle trwa aż tydzień, a każdego dnia można zobaczyć pięć przedstawień trwających po około 90 minut. 

Brak opisu.


Relacje polsko-koreańskie



W Warszawie znajduje się ambasada KRLD, tak samo jak w Pjongjangu znajduje się ambasada polska. Kiedyś nasze kraje miały bardzo dobrą relację, a nawet nasi przywódcy kilkukrotnie się spotkali. Dzisiaj relacje są lekko odsunięte, gdyż Unia Europejska, do której należy Polska, bardzo stanowczo podchodzi do KRLD. Rok temu deportowano z Polski około 150 Koreańczyków, którzy pracowali m.in. w stoczniach.



Wycieczki do Korei Północnej



Wbrew pozorom, nie jest to nic skomplikowanego! Aby odwiedzić Koreę Północną należy znaleźć biuro podróży, które organizuje taki wyjazd. Podróż do KRLD wiąże się niestety z wieloma zasadami, których musimy przestrzegać. Przede wszystkim, nie należy obrażać przywódców! Jesteśmy tam gośćmi, więc powinniśmy przestrzegać prawa, jak w każdym innym odwiedzanym przez nas kraju. Wyjazd do KRLD to koszt kilku tysięcy euro, oraz koszt lotu do Chin, gdyż tylko stamtąd można wjechać do Korei (oczywiście można jeszcze z Władywostoku w Rosji, lecz większość wycieczek jest z Chin). Jeśli chcecie pojechać z polskim przewodnikiem, to polecam Emila Truszkowskiego z Pozdro z KRLD, który w Korei Północnej był już kilka razy, a teraz pomaga chętnym z wyjazdem.

Zasady przebywania w KRLD jako turysta
(Nie odniosę się do wszystkich, ale wspomnę o najważniejszych)
  • Nie obrażamy rządu KRLD, wodzów itd.
  • Nie zadajemy prowokacyjnych pytań.
  • Nie wwozimy „kontrowersyjnych” książek np. Biblii.
  • Robiąc zdjęcia, pomniki ukazujemy w całości i od frontu, a portretów nie ucinamy.
  • Nie wychodzimy nigdzie bez przewodnika. Wychodzić „na własną rękę” nie powinniśmy.


Edukacja w KRLD



Edukacja jest powszechna i darmowa. Zaczyna się, gdy dziecko idzie do przedszkola na rok, potem czekają go 4 lata szkoły podstawowej, a potem 6 lat (gimnazjum + liceum). Potem młodzi Koreańczycy idą na studia. Na najpopularniejszym uniwersytecie, czyli uniwersytecie imienia Kim Il Sunga, znajduje się nawet wydział polonistyki.


Emerytura w KRLD



Wiek emerytalny w Korei Północnej jest taki sam jak obecnie w Polsce i wynosi:
  • dla mężczyzn od 65 roku życia,
  • dla kobiet od 60 roku życia.



Zachęcam Was do poznawania prawdziwej Korei Północnej! Mam nadzieję, że udało mi się Was zainteresować tematem oraz zmieniłem lekko postrzeganie Korei Północnej przez niektórych. Zachęcam jeszcze raz do zerknięcia na moją stronę na Facebooku oraz poszukiwania rzetelnej wiedzy o kraju na własną rękę :). W razie pytań piszcie w wiadomości prywatnej na mojej stronie!


Bardzo dziękujemy Wiktorowi za gościnny wpis! Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy i mamy nadzieję, że Wam również się spodobała! Dowiedzieliście się czegoś nowego? A może interesujecie się tym krajem od dawna? Podzielcie się odczuciami w komentarzu! 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz